Historický úspech žien

Slovenský pohár žien vo vodnom póle 2015/2016

1.MIESTO  : KVP KÚPELE PIEŠŤANY

Krytá plaváreň v Topoľčanoch bola v prvý decembrový víkend dejiskom finálového turnaja Slovenského pohára žien vo vodnom póle. Domáce pólistky Pirana SC Topoľčany boli favoritom súťaže, vo svojom kádri majú najväčší počet – sedem reprezentantiek SR. Favorita a rovnako aj bratislavskú Sláviu UK však dokázalo prekvapiť mladé piešťanské družstvo, ktoré tak pre Piešťany vybojovalo historicky prvú trofej medzi ženami.

Slávia UK Bratislava  – KVP Kúpele Piešťany  8 : 12   (1:3,2:1,2:4,3:4)                                                       

góly Piešťan : Rybanská 3, Kováčiková a J.Pažická po 2,

Kačková, Baranovičová, S.Pažická, Ragusa, Stankovianska po 1

Zápas začal opatrne ale postupne prevzali iniciatívu piešťanské hráčky. Vytvorili si dvojgólové vedenie 3:1, ale súperky z Bratislavy stav vyrovnali.  V tretej štvrtine za stavu strelili hráčky z kúpeľného mesta v priebehu necelých dvoch minút štyri góly a  upravili stav na 12:5. Z tohto úderu sa už súperky nespamätali a Piešťanky si vedenie s prehľadom ustrážili.

Po zápase výkon svojich zverenkýň tréner  Ján Baranovič zhodnotil nasledovne : „ Obe družstvá začali hrať opratrne, zo zabezpečenej obrany. Výkon v druhej a tretej štvrtine bol veľmi dobrý, podarili sa nám rýchle protiútoky a získali sme rozhodujúci náskok. V závere sme prestiedali a dali šancu hrať i striedačke.“

KVP Kúpele Piešťany – Pirana SC Topoľčany   10 : 9   (3:3,4:2,1:1,2:3)                                                       

góly Piešťan : Kováčiková 4, Stankovianska a Rybanská po 2, Kačková a Baranovičová po 1  

Finálový zápas turnaja proti favoritovi začali Piešťanky lepšie, ujali sa vedenia  3:1, ale súperky skóre vyrovnali. V druhej štvrtine išli hráčky Piešťan znova do dvojgólového vedenia, ale súperky opäť dorovnali na 5:5. Tesne pre koncom druhej štvťky bol stav 7:5 pre Piešťany a v úvode tretej časti hry dokonca  8:5, čo sa ukázalo pre ďalší vývoj stretnutia rozhodujúce. Topoľčianske hráčky zvýšili aktivitu, pritvrdili hru v osobných súbojoch  a dokázali stav ešte znížiť, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.                                                                                                                                                            

Hlas trénera po zápase : „Proti favoritovi z Topoľčiam sme zďaleka nepodali optimálny výkon, pokazili sme veľa finálnych prihrávok a nepremenili niekoľko vyložených gólových príležitostí. Dostávali sme sa do nich však našťastie dosť často, a tie čo sme využili na víťazstvo stačili. Po skončení zápasu som si ani neuvedomoval celkový výsledok. Sústredil som sa na zápas a bol som rád, že sme do dotiahli do víťazného konca. Stále som prekvapený z celkového prvenstva. Je to super, veľký úspech pre mladý kolektív.“

Zápas medzi Topoľčanmi a Bratislavou sa skončil víťazstvom domácich hráčok v pomere 7 : 5 a tak poradie finálového turnaja Slovenského pohára žien je : 1. KVP Kúpele Piešťany, 2.Pirana SC Topoľčany, 3.Slávia UK Bratislava.

O prvenstvo Piešťan sa pod vedením trénerov Jána Baranoviča a Petra Julínyho postarali hráčky : Stehlíková, Strušková – Kováčiková, Kačková, Baranovičová, S.Pažická, Ragusa, J.Pažická, Stankovianska, Rybanská, Juricová, Hanusová.

Ako hodnotia  úspech piešťanských hráčok funkcionári klubu :

Tréner Ján Baranovič : „ Účasť v Slovenskom pohári žien v posledných rokoch využívame ako dobrú prípravu na súťaže kadetiek a junioriek. Na zápasy sme nastupovali s cieľom  podať čo najlepšie výkony.   Máme  momentálne dosť  chorých dievčat a preto som rád, že sa nám podarilo na poslednú chvíľu do mužstva angažovať skúsenú hráčku, olympijskú víťazku z Atén talianku Cinziu Ragusu, ktorá momentálne žije na Slovensku v Novákoch. Dokázala vo vode vyburcovať mladé hráčky k bojovnému výkonu aj v momentoch keď sa nám nedarilo. Dievčatá majú talent a je len na nich či ho dokážu poctivým tréningom pretaviť na ďalšie úspechy.  V tomto momente však v prvom rade musím hráčkam za predvedené výkony poďakovať  a prajem im veľa radosti z dosiahnutého víťazstva.

Predseda klubu Ľudovít Kubán : „Ženské vodné pólo v Piešťanoch vstupuje do svojej 25-tej sezóny. Hneď v jej úvode prepisujeme história. Piešťanské pólistky sa prvý krát tešia z prvenstva v Slovenskom pohári žien. Po víťazstvách v kategóriách žiačok, kadetiek či junioriek ide o vôbec prvé víťazsvo v medzi ženami v histórii klubu. Budeme sa snažiť pre dievčatá vytvoriť také podmienky, aby sa pokúsili po 50-tich rokoch víťazstva mužov v I.lige získať pre klub a mesto víťazstvo v I.lige žien“